Ako si položíte podlahu sami

Chceli by ste si položiť podlahu sami? Máte na to čas a ste zručný? Ak máte obavy alebo neviete ako na to, dáme Vám návod. Stačí si len vybrať tú pravú dlažbu, nechať si od odborníkov poradiť, ako na to, aby ste zvolili správny postup, a potom už sa môžete smelo pustiť do toho. Pokládku dlažby zvládne takmer každý šikovný kutil.

V súčasnej dobe je na trhu nepreberné množstvo rôznych typov, tvarov a farieb dlaždíc, ktoré môžete pre váš projekt použiť. Možno sa chystáte stavať novú kúpeľňu, alebo len potrebujete zrenovovať podlahu. Či tak alebo onak, vždy si môžete vybrať z pestrej ponuky kvalitných materiálov:

  • pórovité dlaždice - najlepšie sa hodia do interiérov a k obloženiu stien
  • kamenisté dlaždice - vhodné na použitie najmä v exteriéroch
  • mozaikové dlaždice - dodajú vášmu interiéru aj exteriéru moderný vzhľad
  • dlaždice z prírodného kameňa - pomáhajú navodiť elegantný dojem z bývania

Až pôjdete dlaždice alebo obklady vyberať, vždy sa zamerajte na to, aby boli vyrobené v súlade s normou EN a zistite si, či sú odolné proti opotrebeniu. Strážte ich rozmery v tolerancii, rovnosť povrchu, mrazuvzdornosť aj pevnosť v tlaku a ohybe. Pre mnoho ľudí býva veľkým problémom najmä určiť, koľko ich vlastne bude potreba. Pokiaľ tiež riešite túto dilemu, pomôže vám nasledujúce vzorec:

((Šírka plochy x dĺžka plochy): (šírka dlaždice x dĺžka dlaždice)) + (5% na prerez + 5% rezervný materiál) = počet kusov

príklad:
((500 cm x 400 cm): (30 cm x 30 cm)) + (11.1 + 11.1) = 245 dlaždíc

U pravouhlých interiérov je treba k celkovému množstvu pripočítať ešte cca 5% na prerez. U nepravouhlých miestností alebo uhlopriečnych pokládok je potom nutné tento podiel príslušným spôsobom zvýšiť. Do konečného množstva nezabudnite zahrnúť aj nejakú rezervu vo výške okolo 5%. Ak si stále nie ste istí, akú dlažbu by ste mali najlepšie použiť a koľko jej nakupovať, poraďte sa v špecializovanej predajni.

Ak ste si už podlahu vybrali a zakúpili, na jej pokládku nemusíte nutne objednávať špecializovanú firmu. Položiť dlažbu v dnešnej dobe zvládne takmer každý. Najskôr je však nutné si vymedziť, kam presne budete chcieť dlaždice použiť a špecifikovať, na aký účel budú slúžiť. Podľa toho následne zistíte, aký je správny postup ich kladenia. Pred samotnou pokládkou je vždy nutné perfektne pripraviť podklad, na ktorý sa bude podlaha umiestňovať. Podklad musí byť čistý, nosný, zbavený voľných nečistôt, mastnoty.

Za vhodný podklad je považovaný betón, cementová mazanina, neporušená dlažba, súvisle vyškárované murivo a omietka. Z povrchu treba vopred odstrániť sadrový alebo cementový poter, tapety alebo lepidlo na tapety, farebné nátery a ďalšie. Tiež je nutné vyhladiť nerovnosti, vyplniť diery po zálomoch a tiež v prípade nutnosti zatmeliť murivo z pórobetónových tvárnic. Na podklade sa následne vykoná izolácia a nanesie penetračný náter.

Akonáhle budete mať hotovú túto prípravu, môžete začať klásť dlažbu. Najskôr si rozmiešajte lepidlo (podľa príslušného typu dlažby). Vždy si ho namiešajte len také množstvo, ktoré stihnete spracovať približne počas 45 minút. Lepidlo naberajte stierkou a za zhruba 15 minút môžete začať vykonávať pokládku nových dlaždíc. Dlaždice je potrebné starostlivo ukladať jednu po druhej do upraveného podkladu, vyrovnať ich a stabilizovať poklepaním gumovým kladivom.

Až budete mať dlažbu položenú a lepidlo po niekoľkých hodinách zaschne, môžete začať nanášať škárovaciu maltu. Tá sa nalieva priamo na podlahu a zapravuje sa do škár uhlopriečne gumovou stierkou. Na záver zotrite prebytočný materiál a potom, čo dôjde k miernemu zaschnutí malty (povrch sa zmatnie), pretrite ju vlhkou špongiou. Keď bude škárovacia malta úplne vytvrdená, je nutné dlažbu doleštiť suchou utierkou. Podstatné je, aby boli škáry dôkladne spracované, boli rovnomerne hlboké a navlhčené. V prípade, že je škárovacia hmota úplne zaschnutá, môžete začať utesňovať škáry elastickým tmelom, oblepovat dlaždice lepiacou páskou, aby sa nezničili a vystriekať škáry tesniacou hmotou. Na záver je potrebné škáry uhladiť škárovacím hladidlom.