Sadrokartón zmení interiér na nepoznanie

Sadrokartón sa používa hojne v novostavbách, jeho prednosti chváli aj tí, ktorí potrebujú zrekonštruovať byt v podkroví alebo lepšie usporiadať vnútorné členenie staršieho domčeka.

Rekonštrukciou s pomocou sadrokartónu dosiahnete zmenu interiéru na nepoznanie. Najväčšou prednosťou sadrokartónu je rýchlosť montáže. Postavte nové izby alebo dajte nový dizajn starej izbe.

Materiál je to skutočne praktický: má nízku hmotnosť, ľahko sa transportuje a skladuje. Je hygienicky nezávadný, nehorľavý (požiarna odolnosť konštrukcie s bežnou doskou je od pätnásť minút a podľa skladby a použitých dosiek môže dosiahnuť až 120 minút).

Ani veľkého hluku sa báť nemusíme. Vyčíňanie detí vo vedľajšej izbe stlmí konštrukcia so špeciálnymi sadrokartónovými doskami s nepriezvučnosťou až 65 dB, konštrukcie s bežnou doskou majú vzduchovú nepriezvučnosť od 41 dB.

Práca so sadrokartónom je príjemná. Sme v čistom prostredí. Nemusíme odvážať suť ako v prípade klasického búrania steny a stavania novej. Všetko prebieha takzvanou suchou cestou - pri výstavbe vôbec nepotrebujeme vodu.

Čo všetko dokáže

Sadrokartón sa najčastejšie montuje do nosnej oceľovej konštrukcie z tenkostenného pozinkovaného plechu (steny profilu majú hrúbku 0,6 mm). Okrem nenosných priečok a deliacich stien sa využíva aj ako podhľad. To je ľahká sadrokartónová konštrukcia zavesená pod nosný strop.

Slúži na zakrytie nevzhľadného alebo k zníženiu zbytočne vysokého stropu, a tiež k zvýšeniu jeho požiarnej odolnosti. Má ale aj funkciu estetickú. Efektné sú napríklad podhľadové rímsy so zabudovaným bodovým osvetlením, alebo rozmanito tvarované oblúkové priečky.

Sadrokartón sa používa aj ako takzvaná predsadená stena. Vo vzniknutom dutom priestore sa potom vedú inštalácie (elektro, voda, odpad). Týmto spôsobom sa výrazne zlepšujú aj tepelne izolačné a akustické vlastnosti steny. Môže slúžiť tiež v podobe suchej omietky (špeciálnym lepidlom sa na stenu nalepia celé dosky). Jednoduchou a rýchlou cestou tak možno upraviť poškodené steny.

Sadrovláknité dosky, ktoré sú mechanicky oveľa odolnejšie než sadrokartónové, sa používajú ako stavebný doskový materiál pre suché plávajúce podlahy. Dávajú sa ako na betónový podklad, tak i na drevené trámové stropy. Podlahy zo sadrovláknitých dosiek Rigidur majú vysokú tvrdosť a pevnosť povrchu. Vydrží vysoké bodové zaťaženie, bez potrebných dodatočné úpravy povrchu. Suché podlahy sú ihneď pochôdzne. Po vytvrdnutí lepidla (po 24 hodinách), možno podlahy uzavrieť podlahovými krytinami (kobercom, plávajúcou podlahou, dlažbou). Prinášajú značné zrýchlenie stavebných krokov pri výstavbe.

Typy sadrokartónu

Jednotlivé druhy sadrokartónu sa vzájomne líšia prísadami do sadrového jadra a druhom kartónu.

Bežná stavebná sadrokartónová doska sa hodí do všetkých priestorov s bežnou vzdušnou vlhkosťou. Vzhľad: lícový šedý kartón, modrý popis na hrane dosky. Predáva sa v rozmeroch: hrúbka 12,5 mm, 9,5 mm, 15 mm, šírka 1200 mm, 600 mm, dĺžka od 2000 mm do 3000 mm.

Do kúpeľne, kde je zvýšená vlhkosť vzduchu, patrí impregnovaná doska odolná proti plesniam a hubám. Spoznáme ju ľahko podľa zeleného lícového kartónu a modrého popisu. Rozmer: hrúbka 12,5 mm, šírka 1200 mm, 1250 mm, dĺžka od 2000 mm do 3000 mm.

K stavbe požiarne odolných konštrukcií sa používa doska protipožiarne s ružovým lícovým kartónom a červeným popisom. Rozmery: hrúbka 12,5 mm, 15 mm, šírka 1200 mm, 1250 mm, dĺžka od 2000 mm do 3000 mm.

Mechanicky oveľa odolnejšie dosky v systéme suchej výstavby sú sadrovláknité dosky (napr. Rigidur). Sú to vysoko pevné, nosné konštrukčné dosky, už z výroby impregnovanej, a teda vhodné aj do priestorov so zvýšenou vzdušnou vlhkosťou (kúpeľne, kuchyne). Sú hygienicky nezávadné a nehorľavé. Dosky Rigidur majú rozmer 1000x1500 mm v hrúbke 12,5 mm.

Sadrokartón možno maľovať, tapetovať i obložiť

Sadrokartónové steny nie sú nosné, ale možno na ne bez problému zavesiť dekoratívne predmety (obrazy, poličky) i nábytkové skrinky. Pre vzniknuté hladké steny môžeme zvoliť všetky bežné povrchové úpravy: farbu steny na maľovanie môžeme vybrať podľa svojho želania, ale pre nanášanie je najlepšie použiť valček alebo ju nastriekať.

Môžeme sa rozhodnúť aj pre tapetovanie v módnych dekoroch. Na sadrokartón možné nalepiť aj obkladačky. Veľkosť dlaždíc môže mať všetky bežné rozmery. Pred použitím veľkoformátových obkladov necháme konštrukciu posúdiť odborníkom.